Trwa ładowanie proszę czekać ...

Oświetlenie ogrodowe – praktyczny punkt widzenia

22 września 2015

Gra świateł w ogrodzie, szczególnie wieczorową porą, nadaje mu niesamowity nastrój oraz wygląd. Sprawia, że ogród jest miejscem spotkań, czy relaksu po pracy. By tak się jednak stało musi być on również praktyczny, ma po prostu nam służyć.

Oświetlenie strategicznych miejsc

Podstawowym zadaniem lamp w ogrodzie jest oświetlenie głównych ścieżek, dróg, schodów, wjazdu do garażu, bramy, tarasu, czy oczka wodnego. Wszystkie nierówności terenu powinny być widoczne ze względów bezpieczeństwa.

Przy oświetleniu ogrodu i terenu wokół domu mamy do wybory bardzo wiele opraw światła: słupki, kinkiety, reflektory, latarnie, oprawy najazdowe, czy nawet oprawy kształtem przypominające cegły wbudowane w mur budynku.

Zastosowanie opraw

Poszczególne oprawy światła najlepiej pasują w konkretnych miejscach. Na przykład kinkiety są mocowane do ściany, dlatego też najlepiej wyglądają na ścianie przy drzwiach wejściowych, czy tarasie.

Oprawy najazdowe z kolei montuje się w nawierzchni ścieżek, czy pojazdu. Są one wytrzymałe na uderzenia, mogą być prostokątne lub okrągłe i dają światło do góry przez co oświetlają przestrzeń wokół siebie. Mogą posłużyć również do oświetlenia zbiorników wodnych.

Słupki średniej wielkości można rozmieścić wzdłuż ścieżek do domu, bądź w miejscach rośnięcia ozdobnych krzewów. Efektownie wyglądają lampki solarne. Dają one delikatne światło, lecz można je przestawiać, zmieniając aranżację, przy równoczesnej oszczędności energii elektrycznej.

Do ogrodów w stylu romantycznym lub retro najodpowiedniejsze będzie oświetlenie przy pomocy lamp przypominających lampy żeliwne. W nowoczesnych ogrodach dobrze prezentować się będą oprawy metalowe, czy z włókna szklanego.

Czujniki

Czujniki montowane przy oświetleniu to nie tylko wygodne rozwiązanie, ale i ekologiczne. Przy oświetleniu bramy wjazdowej, czy schodów warto zamontować czujnik ruchu, które reaguje na ludzi, czy pojazdy. Czujnik zmierzchowy przyda się w miejscach, gdzie potrzebne jest stałe światło po zmroku. Dobrym rozwiązaniem jest również programator czasu, który umożliwia ustawianie godziny, w której ma świecić światło.

Instalacja inteligentna?

Nowoczesnym rozwiązaniem w oświetlaniu ogrodu jest zastosowanie inteligentnej instalacji sterowania. Umożliwia ona programować czas świecenia lamp oraz tworzenie scen za pomocą światła, a także sterować nim z dowolnego miejsca, nawet przez Internet.

Oświetlamy wodę

W ogrodzie ważne jest również oświetlenie wody. Tworzy piękne połączenie, szczególnie wieczorami i nocą. Przy jej oświetlaniu należy pamiętać, iż wodę stojącą, np., w basenie, czy stawie, oświetla się lampami zamontowanymi na dnie. Woda płynąca w oczkach, czy fontannie wygląda zjawiskowo, gdy jest oświetlana z góry. Wówczas to widać migocące połyski na wodzie.

Na specjalne okazje

Na specjalne okazje, tj, kolacje, spotkania z przyjaciółmi, czy przyjęcia najlepszym rozwiązaniem będą lampki. Mogą być jednokolorowe lub posiadać wiele barw. Są ciekawym i oryginalnym elementem wystroju, a przede wszystkim są praktyczne. Można je rozwiesić na czym tylko chcemy: na gałęziach drzewa, na sznurze i łatwo jest zmieniać ich położenie.

Na przyjęcia można również wywiesić romantyczne i nastrojowe lampiony o różnokolorowych kloszach. Do podkreślenia nastroju, warto na tafli basenu, czy oczka wodnego umieścić pływające świece. Wszystko zależy od okazji i naszego gustu.

lampy-ogrodowe.pl - lampy do Twojego ogrodu