Trwa ładowanie proszę czekać ...

Aksamitka

26 kwietnia 2015

Aksamitki to kwiaty jednoroczne, które świetnie sprawdzają się na ogrodowych rabatach i polecane są do tworzenia obwódek. Rośliny możemy również wykorzystać do hodowli w pojemnikach.

Firma POLAN oferuje szeroki wybór nasion aksamitek, zróżnicowanie gatunków pozwoli na wybór kwiatów dostosowanych do warunków panujących w ogrodzie oraz komfortowe rozplanowanie pracy. Zróżnicowany wygląd korony kwiatów i ich kolorów pozwala na stworzenie wielu ogrodowych aranżacji.

Aksamitki rozpierzchłe

W zależności od gatunku możemy wybrać rośliny wyższe – osiągające do 50 cm, lub niższe, których wysokość waha się pomiędzy 15-35 cm. Aksamitki rozpierzchłe dostępne są w wielu odcieniach barwy pomarańczowej, czerwieni i żółci, możliwy jest też wybór nasion kwiatów dwukolorowych: złoto-mahoniowych AMULET, karminowo-miodowych CARMEN lub o cytrynowożółtych płatkach z delikatnymi pomarańczowymi paskami LA BAMBA. W ofercie znalazła się również mieszanka, która pozwoli na stworzenie niejednorodnej kolorystycznie kompozycji.

Dokonując wyboru konkretnych nasion, warto zwrócić uwagę na czas wysiewu i rozsady poszczególnych rodzajów aksamitki rozpierzchłej, bowiem terminy mogą być zróżnicowane. W przypadku gatunków wysiewanych pod osłony czynność tę przeprowadza się w okresie od lutego do marca, natomiast wysiew do gruntu należy zaplanować na kwiecień bądź maj. Kwitnące rośliny będą ozdabiać ogród od czerwca do października.

Aksamitki niskie

To kwiaty osiągające wysokość pomiędzy 30 cm a 35 cm. Na uwagę zasługuje nietypowy dla aksamitek odcień kremowobiały, oprócz niego możemy zdecydować się na bardziej typową mieszankę kwiatów żółto-pomarańczowych.

Warto przeznaczyć dla nich stanowiska słoneczne lub na wpół zacienione. Istnieje możliwość wyboru sposobu wysiewu – pod osłoną, dokonywany w marcu lub kwietniu, oraz bezpośrednio do gruntu przeprowadzany w maju. Jego efektem będą długo kwitnące (od czerwca do października) kwiaty o pełnych koronach.

Aksamitki wysokie

Swoją nazwę zawdzięczają wysokości kwiatów, które mogą osiągać nawet 100 cm. Dostępne są w kolorach jasno-cytrynowym oraz pomarańczowym. Firma POLAN oferuje też mieszankę nasion kwiatów tych dwóch odcieni, co pozwoli urozmaicić ogrodową rabatę.

Aksamitki wysokie mogą być wysiewane pod osłony lub do gruntu. W pierwszym przypadku sugerowany termin wysiewu to kwiecień, w drugim zaś maj. W maju należy również zaplanować rozsadę kwiatów, by od czerwca do października móc cieszyć się kwitnącymi rabatami.

Aksamitki wysokolistne

Aksamitki wąskolistne oprócz rabat i obwódek znakomicie sprawdzają się na kwietnikach. Nie są to kwiaty wysokie, osiągają zwykle od 15 cm do 25 cm, ich korony są drobniejsze niż w przypadku pozostałych odmian. Kolorystyka roślin to odcienie barwy pomarańczowej, żółci i mahoniu. Również w tym przypadku istnieje możliwość wyboru gotowej mieszanki łączącej różne barwy.

Terminy wysiewu, rozsady i kwitnienia wszystkich rodzajów aksamitek wąskolistnych jest podobny jak w przypadku innych gatunków. Prace w ogrodzie należy zaplanować na kwiecień i maj, a ich efekty, czyli kwitnące kwiaty, pojawią się już w czerwcu.