Kwiaty wieloletnie to rośliny najczęściej wykorzystywane przy aranżacji ogrodów. Ma na to wpływ przede wszystkim mniejszy nakład pracy, jakiego wymagają, bogactwo gatunków i walory estetyczne. Dokonując wyboru roślin wieloletnich, trzeba jednak liczyć się z tym, że przez dłuższy czas pozostaną one w miejscu wysiania i trudniej wówczas o całkowitą zmianę aranżacja ogrodu.
Byliny – bo tak określane są często rośliny wieloletnie – charakteryzują się możliwością bytowania na jednym stanowisku przez kilka lat. Ułatwiają im to tak zwane organy spichrzowe, do których należą kłącza, cebule i bulwy. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowania, kiedy część rośliny obumiera i jej przeżycie możliwe jest właśnie dzięki elementom znajdującym się pod ziemią. Pewna grupa bylin to rośliny, które pozostają zielone przez cały rok, a ich odporność na mrozy jest bardzo wysoka.
Rozmieszczenie roślin wielosezonowych w ogrodzie
Na rabatach najlepiej sprawdzą się byliny intensywnie kwitnące. Mają one nieco większe wymaganie niż inne wieloletnie rośliny, warto zadbać o odpowiednio żyzną i spulchnioną glebę oraz odpowiednią odległość od innych kwiatów. Przełoży się to z pewnością na wygląd rabat i intensywność kwitnienia.
Rośliny wieloletnie sprawdzają się również w aranżacji ogródków skalnych, należy wówczas wybrać odpowiednie gatunki, o niezbyt dużych wymaganiach – najczęściej będą to rośliny alpejskie.
Większe połacie ogrodu można urozmaicić bylinami, które nie wymagają specjalnej troski ogrodników. Zyskamy wówczas naturalny wygląd, a idealne do tego celu będą gatunki bardziej dzikie, rozwijające się bez większej ingerencji człowieka.
Wybór jest naprawdę spory, dlatego łatwo dobrać kwiaty z myślą o panujących w ogrodzie warunkach i estetycznych upodobaniach. Do kwiatów wieloletnich należą między innymi: astry – gawędka, alpejski i nowoangielski, chaber, dzwonecznik, dzwonek, gęsiówka, gipsówka, groszek szerokolistny, goździk chiński oraz pierzasty, krwawnik, len trwały, macierzanka, orlik, ostróżka, rogownica, smagliczka skalna, sasanka, tojeść, tulipan, wiesiołek, złocień, zawilec.
Zasady hodowli roślin wieloletnich
Wymagania poszczególnych gatunków są bardzo zróżnicowane. Przed wizytą w centrum ogrodniczym warto rozważyć, jakie warunki możemy zapewnić roślinom i ile czasu poświęcić na ich pielęgnację. Do wyboru mamy zarówno te zimujące w gruncie, jak również gatunki, które na okres niższych temperatur należy przenosić do pomieszczeń. Wiąże się to także z różnymi porami sadzenia lub wysiewu – rośliny cebulowe możemy sadzić jesienią i pozostawić w glebie, w przypadku gatunków bardziej wrażliwych prace ogrodowe trzeba zaplanować na czerwiec.
Warunki, jakie powinniśmy im zapewnić, nie różnią się znacznie od potrzeb innych roślin. Jednak ze względu na ich wieloletni rozwój warto uwzględnić większą odległość między nimi, inaczej na skutek rozrostu mogą się zagłuszać. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych będzie należało z pewnością usuwanie chwastów i podlewanie w upalne dni. Byliny raczej nie wymagają nawożenia, najczęściej wystarcza dobrze przygotowane przed sadzeniem podłoże. Bardziej wymagające mogą być jedynie kwiaty kwitnące obficiej, najmniej nawozu potrzebują rośliny skalne.