Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak oświetlić duży ogród?

10 kwietnia 2024

Oświetlanie ogrodów to moda, która przybyła do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych (choć mówi się także o Azji - konkretniej, Japonii). Sekretem ogrodów jest noc, bo to właśnie wtedy są one najpiękniejsze. Istnieje wiele sposobów, aby doświetlić ogród, lecz w przypadku dużych obszarów może pojawić się problem logistyczno - finansowy. Postanowiliśmy zagłębić się w ten temat bardziej i przedstawić naszą koncepcję na ładne oświetlenie dużego ogrodu. Zapraszamy do lektury.

Potrzebujesz energii, sporo energii

Jako, że ogród jest duży, będziesz potrzebował naprawdę sporo energii. Powinieneś zainwestować w panele fotovoltaiczne (panele słoneczne) wraz z przetwornicą oraz akumulatorem do magazynowania energii. Owszem, możesz poprowadzić prąd z domu, lecz w dłuższej perspektywie będzie to nieopłacalne. Panel słoneczny pozwoli Ci zaoszczędzić na energii, a ponadto zrobisz coś dla środowiska i skorzystasz z odnawialnych źródeł.

Biało czy kolorowo?

Doświetlenie ogrodu powinieneś dokładnie przemyśleć. W przypadku dużych obszarów warto zainwestować w białe światło, najlepiej diody led lub halogeny (nie polecamy metahalogen'ów, bo źle działają na rośliny strączkowe). Istotne są dróżki, które również powinieneś doświetlić. W tym przypadku skorzystaj z lamp solarnych lub halogenów. Nie martw się o warunki pogodowe - nowoczesne żarówki są odporne na niemal wszystko.

Kolorowy ogród też jest ładny, lecz kupno barwnych żarówek może być wielkim obciążeniem finansowym. Najwięcej pieniędzy wydasz na okablowanie, ponieważ świetnym pomysłem będzie zawieszenie świetlówek kompaktowych na rozgałęzieniu średniej wielkości drzew. Zobacz w Google pod frazą "lighting garden" jak to wygląda - będziesz bardzo zaskoczony.

Tak, to będzie kosztować

Duży ogród to spory wydatek, ale musisz się z tym liczyć jeśli chcesz efektu "wow". Postaw na nowoczesne źródła światła oraz panele słoneczne, którymi je będziesz napędzał. Jesteśmy przekonani, że zaprojektujesz ogród swoich marzeń!