Przy projektowaniu ogrodu nie można zapomnieć o dobrym oświetleniu. Należy je dobrać odpowiednio do jego wystroju i potrzeb użytkowników. Rodzaj oświetlenia trzeba również dobrać do miejsca, które ma oświetlać. Różnorodność kształtów, rozmiarów oraz kolorów opraw świetlnych sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród oświetlenia można wyróżnić między innymi lampy stojące, wiszące, kinkiety, solarne i inne.
Lampy stojące
Lampy stojące mogą mieć różną wysokość. Mają postać szczupłych slupów zakończonych elementem świecącym. Mają zazwyczaj kilka metrów wysokości. Służą do oświetlania parków, ulic, chodników, przestrzeni publicznej. Są dobrze widoczne
i oświetlają dużą powierzchnię, dzięki temu, że światło pada z góry. Nie razi w oczy.
Lampy stojące mogą być także niskie. Mogą mieć nie więcej niż metr wysokości. Służą głównie do oświetlania tras pieszych, czy rowerowych. Są mniej widoczne niż duże lampy, dlatego nie przytłaczają swoimi gabarytami. Ich światło również jest skierowane w dół. Stosowane są również w prywatnych ogrodach, działkach, czy podjazdach. Nadają się do oświetlania mniejszych przestrzeni.
Oświetlenie do umieszczania w podłożu
Dużym powodzeniem cieszy się oświetlenie, które umieszcza się bezpośrednio w podłożu. Nie zajmują one przestrzeni na ścianach, czy chodnikach, ścieżkach. Są dodatkowo bardziej dyskretne, gdyż spoza podłoża wystają tylko punkty świetlne. Lampy te są niskie. Oświetlają małą powierzchnię, ku górze, dzięki czemu nadają miejscom odpowiedni klimat i nastrój. Są powszechnie spotykane w parkach i ogrodach. Mogą oświetlać krzewy, korony drzew, eksponować pomniki, figury, budynki.
Kinkiety
Kinkiety są rodzajem oświetlenia, które mocuje się na pionowych powierzchniach, np. na ścianie. Najczęściej służą do oświetlania takich części budynków jak wejścia, tabliczki z numerem domu. Stosuje się je często do oświetlenia tarasu.
Lampy wiszące
Lampy wiszące montowane są przy dachu, dlatego najczęściej stosowane są w altanach lub w tarasach z zadaszeniem. Nie zajmują dodatkowej powierzchni, poza tym ładnie oświetlają całość pomieszczenia.
Mocne i słabe strony oświetlenia ogrodu
Oświetlenie w ogrodzie jest potrzebne. Umożliwia poruszanie się po ogrodzie po zmroku, sprawia, że czujemy się bezpieczniejsi. Jeśli jest zaprojektowane w odpowiedni sposób jest również dekoracją, elementem ozdobnym.
Ma jednak również swoje wady. Jedna z nich są wysokie koszty za energię elektryczną. Dzięki zastosowaniu żarówek energooszczędnych jednak spada jej zużycie. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie w niektórych partiach ogrodu lamp solarnych. Są one jednak mało wydajne. Światło także przyciąga owady.
Odwiedź sklep z lampami ogrodowymi -> URL