Trwa ładowanie proszę czekać ...

Oświetlenie ogrodu – podpowiadamy które miejsca warto oświetlić

30 września 2015

Światło w ogrodzie spełnia dwa ważne zadania. Z jednej strony pełni funkcję dekoracyjną, podkreśla piękno drzew, kwiatów, oczek wodnych i innych elementów ogrodu. Z drugiej strony zapewnia bezpieczeństwo jego użytkownikom, szczególnie wieczorem. Z tego względu niektóre miejsca wokół domu i na terenie ogrodu muszą być widoczne.

Brama

Ważnym elementem, korty należy oświetlić jest brama. Jest to szczególnie ważny, gdy posiadamy garaż. Widoczna również powinna być furtka wejściowa. Ułatwi to nam i naszym gościom dostanie się na naszą posesję, a także wjazd i wyjazd samochodem.

Podjazd i ścieżki

Oświetlenia wymagają również ścieżki i chodniki, po których chodzimy, a także podjazd. Dzięki temu łatwo wjedziemy do garażu nawet w nocy i dzięki widocznym ścieżkom nie podreptamy trawnika, czy kwiatów.

Wejście do domu

Wymagane jest również oświetlenie drzwi wejściowych z ich najbliższa okolicą: schody, wycieraczka, klamka. Światło powinno padać pod takim kątem, by użytkownik widział zamek, by nie miał trudności w otwarciu i zamknięciu drzwi, wycieraczkę i schody. Po ciemku łatwo się potknąć, czy pośliznąć, szczególnie w zimie.

Taras

By chwile przeznaczone na relaks trwały dłużej warto również oświetlić taras. Dobrym pomysłem jest montaż światła z czujnikiem zmierzchu. Wówczas nie będziemy się martwić o włączenie światła w odpowiednim momencie, gdyż włączy się samo. Taras można oświetlić lampami stojącymi, słupkami wbitymi w trawnik, bądź kinkietami zamontowanymi na ścianie.

Ściany

Fundamenty domu oświetla się ze względów dekoracyjnych. Podkreśla się tym samym ich kolor, czy fakturę. Mogą one być oświetlone, np. reflektorami lub zamontowanymi lampami, których strumień światła skierowany jest od dachu ku podłożu.

Roślinność

Wszelką roślinność również oświetla się dla celów dekoracyjnych. Można oświetlić drzewa, wyróżniające się kształtem lub wielkością, bądź podkreślić piękno kwiatów. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i od efektu jaki chcemy osiągnąć. Światłem można cieniować, czy akcentować obiekty lub rośliny. Przy tym należy zachować zdrowy rozsądek i umiar.

Zbiornik wodny i inne obiekty

Często na terenie ogrodów znajdują się oczka wodne, jeziorka, a nawet posągi, fontanny, altany. Takie miejsca również wymagają oświetlenia ze względów dekoracyjnych, ale i bezpieczeństwa.

Projektując ogród i otoczenie domu przy braku inwencji, warto zasięgnąć rady architekta krajobrazu lub ogrodów. Pomoże on nie tylko prawidłowo rozmieścić źródła światła ale również odpowiednio jest skierować i dobrać idealną jego barwę.