Trwa ładowanie proszę czekać ...

Rodzaje instalacji w ogrodzie – jaką wybrać?

28 września 2015

Oświetlenie ogrodu jest jednym z elementów jego wystroju. Montaż oświetlenia nie jest łatwy i musi być dobrze przemyślany. Podpowiadamy jak zainstalować oświetlenie w ogrodzie. 

Odpowiednie napięcie prądu

Instalacja w ogrodzie może być nisko- lub wysokonapięciowa. Przy zakupie lamp należy zwrócić uwagę na to jakie mamy napięcie.

Montaż oświetlenia trzeba zaplanować na etapie planowania projektu instalacji domu. Oświetlenie zewnętrzne możemy zamontować samemu i jest one zazwyczaj zasilane poprzez dodatkowy obwód z instalacji domowej.

Instalacja powinna spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Powinna posiadać wyłącznik nadmiarowo prądowy, odpowiednio dobrany do obciążenia instalacji ogrodowej, a także wyłącznik różnicoprądowy.

Instalacja niskonapięciowa

Instalacja niskonapięciowa posiada napięcie 12 lub 24 V. do jej instalacji będziemy potrzebować transformatora redukującego napięcie elektryczne z 230 V do wymaganego. Dzięki tej instalacji samodzielnie możemy ułożyć przewody elektryczne, bez pomocy elektryka.

Instalacja taka ma jednak swoje słabe strony. W przypadku posiadania instalacji niskonapięciowej trudniej jest manewrować światłem w ogrodzie, nie mamy również możliwości użycia opraw energooszczędnych. Dodatkowym minusem jest wymóg użycia grubszych kabli zasilających w sytuacji tworzenia długich linii. Przewody te są nie tylko droższe, ale i mniej elastyczne, także należy do nich stosować odpowiednie oprawy.

Montując oświetlenie w ogrodzie należy pamiętać, że mamy ograniczoną liczbę lamp do montażu. Suma ich mocy nie może bowiem przekroczyć mocy transformatora. Warto również unikać linii kabli dłuższych niż 25 metrów. Unikniemy dzięki temu skoków napięcia oraz ewentualnych awarii.

Przewody zasilające powinny być umieszczane na głębokości około 30 cm pod ziemią i należy je dodatkowo przykryć, np. żwirem. Uchroni to kable przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, na które narażone są przewody podczas wykonywania prac ogrodniczych.

Instalację tego typu stosuje się przede wszystkim do oświetlania basenów, czy oczek wodnych znajdujących się na terenie ogrodu.

Instalacja z napięciem sieciowym

Instalacja ta jest bardziej praktyczna i uniwersalna niż niskonapięciowa. Jest zasilana napięciem 230 V. Można pod nią podpiąć dowolną liczbę lamp ogrodowych oraz urządzeń, które nam służą doi pielęgnacji roślinności ogrodowej. Większy jest również wybór opraw do lamp ogrodowych w sklepach do tego typu instalacji. Dzięki temu mamy większe pole manewru w aranżacji ogrodu i zaprojektowania jego wystroju.

Przewody elektryczne trzeba układać na głębokości około 70 – 80 cm. Muszą być one umieszczone w specjalnych rurkach ochronnych. Oprawy oświetleniowe montuje się przy pomocy puszek instalacyjnych o stosownym stopniu ochrony. Układając kable należy zachować odpowiednią odległość od fundamentów, instalacji wodociągowej oraz drzew, dlatego też montażu instalacji sieciowej powinien dokonać uprawniony elektryk.

Instalacja ogrodowa powinna zatem być dobrana ze względu na nasze indywidualne potrzeby. Jeśli chcemy rozwiązanie bardziej praktycznie i nie planujemy posiadania oczka wodnego wybierzmy instalację sieciową. W przypadku małego ogrodu z oczkiem wodnym lepiej wybrać zasilanie niskonapięciowe. Przy montażu instalacji najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo zarówno nasze jak i naszych przyszłych gości.

Zobacz więcej tutaj