Trwa ładowanie proszę czekać ...

Doradzamy jak dobrze oświetlić ogród

6 maja 2015

Ogród może być miejscem wypoczynku i relaksu, zarówno w dzień, jak i wieczorem. By dobrze nam służył i spełniał swoją funkcję musi jednak być dobrze oświetlony.

Gra świateł nocną porą może zmienić zwykły ogród w zaczarowany, pełen tajemnic i uroku. Do tego potrzebne jest dobrze dobrane oświetlenie. Podpowiemy jak je dobrać.

Projekt

Koncepcję oświetlenia należy przemyśleć już na etapie projektowania ogrodu. Dzięki temu zaoszczędzimy wprowadzania poprawek i kopania w trawniku, gdy nasz ogród będzie już gotowy. Od odpowiedniego światła zależy ostateczny wygląd ogrodu. Warto zatem odpowiednio wcześniej przemyśleć, gdzie ma padać światło, pod jakim kątem i jakie partie ogrodu ma oświetlać.

Bezpieczeństwo

By ogród był bezpiecznym miejscem do spacerów wieczorową porą musi być odpowiednio oświetlony. Miejsca takie jak chodniki, ścieżki i zbiorniki wodne powinny być dobrze widoczne. Dodatkowo w zbiornikach wodnych należy zastosować odpowiednie oświetlenie. Powinno ono posiadać oprawy zewnętrzne z wysokim IP. Im wyższe IP tym lepiej. Lampy z wysokim IP będą najlepsze do montowania pod wodą na większych głębokościach.

Oświetlenie ścieżek i domu

Dróżki, ścieżki, czy alejki najlepiej oświetlić słupkami, u których światło pada od dołu. Należy się tutaj kierować zasadą, że im dłuższy chodnik, czy ścieżka, tym wyższe słupki.

Ważne jest również oświetlenie zabudowy, czy podjazdu. Oświetlając je wykorzystajmy oświetlenie punktowe, czy z czujnikiem ruchu. Możemy również zastosować oświetlenie najazdowe. Przy bramie wjazdowej najlepsze będzie oświetlenie z czujnikiem ruchowo-zmierzchowym.

Oświetlenie roślin

Ogród jest miejscem, w którym znajduje się wiele roślin: drzew, krzewów, kwiatów o charakterze ozdobnym. Rośliny jest najlepiej podświetlać od dołu, od góry, bądź pod kątem, by najlepiej wyeksponować ich piękno i wykorzystać grę świateł. Dobrym rozwiązaniem dla oświetlenia dużych roślin będą reflektory, które można ustawiać pod rożnym kątem. Słupki solarne są również polecane przy oświetlaniu ogrodu. Dają większe pole manewru w ich rozmieszczeniu i aranżacji. Duże wrażenie również zrobi podświetlenie zbiornika wodnego, czy altanki. Stworzy to romantyczny nastrój w ogrodzie.

Jak oświetlić taras?

Każdy ogród powinien posiadać miejsce, w którym można usiąść, zorganizować spotkanie towarzyskie, czy nawet przyjęcie. Oprócz stołu i miejsc do siedzenia potrzebne będzie oczywiście odpowiednie oświetlenie. Reflektory punktowe sprawdza się tu doskonale. Będą oświetlać te miejsca, które wybierzemy, a dodatkowo nie będą oślepiać naszych gości. Do podkreślenia nastroju niektórych spotkań przydatne będą również lampiony, czy duże kolorowe żarówki, które na długim kablu można porozwieszać na pobliskich drzewach.

Jeśli posiadamy zadaszony taras lub altanę warto zamontować lampę, który by wisiała nad stołem. Niezadaszony taras z kolei można oświetlić lampami stojącymi, bądź słupkami ogrodowymi przeznaczonymi do montowania w posadzce, czy trawniku.