Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jesień w ogrodzie - jakie prace trzeba wykonać

31 sierpnia 2023

Prace w ogrodzie na jesień są koniecznością, która zajmuje dość dużo czasu. Ogród musi zostać dobrze przygotowany do zimy, jeszcze przed nastaniem pierwszych mrozów. Jakie prace należy wykonać, aby ogród był w pełni przygotowany na nadejście zimy?

Jesienne porządki na trawniku

Do podstawowych prac jesiennych w ogrodzie należy ostanie koszenie trawy przed zimą. Wykonuje się je na przełomie października i listopada. Podczas jesieni w ogrodzie należy dokładnie oczyścić trawnik z gałązek, liści, mchów i obumarłych części roślin. Jesienią trawę kosi rzadziej niż w trakcie sezonu. Ostatnie koszenie powinno także zostać wykonane odrobinę wyżej niż zazwyczaj. Optymalną wysokością jest około 4 cm trawa.

Jesienne porządki na rabatach

Podczas jesiennych porządków w ogrodzie należy także zadbać o rabaty roślinne. Konieczne jest usunięcie chwastów oraz resztek roślin. Następnie rabaty należy nawieźć kompostem lub nawozem. Przed zimą powinno się dokładnie przekopać ziemię w rabatach.

Jesienią w ogrodzie należy także zadbać o rośliny wieloletnie. Uschnięte części roślin należy przyciąć i usunąć, warto jednak zachować elementy, które będą stanowić dekoracje (np. zaschnięte kwiatostany). Wszystkie rośliny należy obejrzeć i usunąć elementy z objawami chorób. Konieczne jest także wygrabienie liści z rabat.

Bardzo podobnie wyglądają jesienne prace w ogrodzie warzywnym. Konieczne jest oczyszczenie gleby, jej przekopanie oraz nawiezienie kompostem lub nawozem.

Podczas prac w ogrodzie jesienią nie można zapomnieć także o obfitych podlaniu zimozielonych krzewów oraz roślin dwuletnich. Dzięki temu zapewniona zostanie odpowiednia wilgotność podłoża oraz rośliny będą mogły pobierać wodę, nawet gdy gleba zostanie zmarznięta.

Zabezpieczenie roślin na zimę

Ważnym elementem porządków w ogrodzie na jesień jest odpowiednie zabezpieczenie roślin wrażliwych na mróz. Należy to zrobić zaraz po pojawieniu się pierwszych przymrozków. Nie należy osłaniać roślin zbyt wcześnie, aby zdążyły się przyzwyczaić do niższych temperatur. Do okrycia zalecane jest użycie specjalistycznej włókniny.

Rośliny jednoroczne uprawiane w donicach należy usunąć z pojemników. Ziemie z donic można rozrzucić po rabatach w ogrodzie. Następnie pojemniki należy umyć, wysuszyć oraz przechowywać przez zimę w zamkniętym pomieszczeniu.

Jesień w ogrodzie - oczko wodne

Przed zimą konieczne jest także wykonanie pewnych prac w oczku wodnym. Rośliny, które nie są przystosowane do przezimowania należy przenieść do odpowiednich pomieszczeń. Warto także rozciągnąć siatkę nad taflą wody, która zabezpieczy przed wpadaniem do oczka liści.