Zaprojektowanie oświetlenia w ogrodzie nie jest łatwym zadaniem. Źródła światła i jego oprawy należy dobrać odpowiednio do wystroju ogrodu, do posiadanej instalacji, a także do posiadanych już innych instalacji.
Etap projektu
Na etapie projektu warto przemyśleć jakie krzewy i drzewa będziemy posiadać w ogrodzie. Jest to ważne ze względu na rozwijający się przez lata system korzeniowy oraz na instalacje znajdujące się pod powierzchnią ziemi, tj. instalacja wodna, czy gazowa, linia telefoniczna, przewody elektryczne, a także system nawadniania.
Oświetlamy ogród
Przed projektowaniem ogrodu lub w jego trakcie należy również przemyśleć, które miejsca w ogrodzie są dla nas najważniejsze, w których będziemy spędzać najwięcej czasu. Bez względu czy będą to tylko chodniki i ścieżki, miejsce wypoczynku, czy oczko wodne musimy tak dobrać oświetlenie i instalację, by nie było potrzeby rozkopywać już zagospodarowanego i urządzonego ogrodu.
Przy tym należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zarówno niedobór, jak i nadmiar światła mogą zniszczyć wystrój naszego ogrodu. Oświetlenie nie może być za słabe, gdyż użytkownicy będą błądzić w ciemnościach po ogrodzie, co nie jest bezpieczne, bądź za mocne, gdyż wtedy będzie oślepiać i przytłaczać.
Lampy i oprawy również nie powinny zdominować krajobrazu ogrodu. Największą popularnością cieszą się te nieduże, które wtapiają się w tło. Warto je ukryć w roślinności, czy innych elementach wystroju. Niektóre nawet posiadają oprawę przypominającą kamienie.
Sterowanie automatyczne urządzeń
Innowacyjnym rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w ogrodach jest automatyczne sterowanie urządzeń. Do urządzeń tych zaliczamy m.in. zegary astronomiczne, czujniki zmierzchowe, programatory, czy czujniki ruchu. Dzięki nim oszczędzamy energię elektryczną, a także w wygodny sposób zapewniamy użytkownikom ogrodu nieograniczony dostęp do światła.
Zegary astronomiczne mają za zadanie sterowanie światłem według cyklu słonecznego, dzięki czemu mamy możliwość włączania i wyłączania oświetlenia w zależności od wschodu, czy zachodu słońca.
Programatory czasowe z kolei można ustawić dowolnie z uwzględnieniem konkretnych sekcji oświetlenia ogrodu. Przy ich pomocy oświetlimy poszczególne miejsce w odpowiednim do tego czasie.
Dobrym rozwiązaniem są również czujniki. Najbardziej powszechne: zmierzchowe i ruchu pozwalają na oszczędność prądu. Czujniki zmierzchowe reagują na zmieniający się poziom natężenia światła, ruchowe natomiast uruchamiają się przy wykryciu ruchu.
Oprócz urządzeń umożliwiających automatyczne sterowanie światłem warto również przewidzieć dodatkowe wyłączniki umożliwiające ręczne sterowanie.