Trwa ładowanie proszę czekać ...

Oświetlenie ogrodu – wszystko co powinieneś wiedzieć

10 maja 2015

Aranżując ogród należy pamiętać o prawidłowym rozmieszczaniu roślin, miejsc rekreacji i odpoczynku, a także o oświetleniu. Montaż instalacji oświetlenia nie jest prosty. Trzeba pamiętać o odpowiednim poprowadzeniu instalacji, czy umieszczeniu lamp w dobrych miejscach.

Światło proszę!

W niektórych miejscach w ogrodzie, na działce w okolicy budynków, nie może braknąć oświetlenia. Takimi miejscami jest bramka na posesję, schody i drzwi wejściowe, wjazd do garażu, nr domu. Jest to ważne ze względów praktycznych. Dzięki temu nie będziemy mieć problemów z otwarciem drzwi do domu, czy furtki, nie potkniemy się na schodach, bez problemy wjedziemy samochodem do garażu.

Oświetlenia wymagają również chodniki i podjazd. Jeśli do domu prowadzi ścieżka jest to obligatoryjne. Wówczas użytkownik nie będzie miał problemów z trafieniem do budynku i przy okazji nie zniszczy kwiatów przy nim rosnących.

Rodzaje lamp

Na rynku można znaleźć bardzo wiele rodzajów zewnętrznych opraw oświetleniowych. Różnią się między sobą pod względem ich montażu. Wśród nich można wymienić słupki, które umieszcza się w nawierzchni, np. trawniku. Mogą mieć różną wysokość. Należy jednocześnie pamiętać, że im dłuższa jest ścieżka, tym słupki powinny być wyższe.

Kinkiety z kolei są oprawami, które montuje się na ścianie budynków. Kinkiety najlepiej prezentują się przy schodach budynków, drzwiach wejściowych, czy tarasie. W sklepach można znaleźć również specjalne oprawy do montażu w ścianie.

Małe działki nie wymagają instalacji dużej ilości światła. Często wystarczy jeden punkt świetlny, np. oprawa naścienna, czy reflektor), który umieścimy na budynku.

Wśród lamp można znaleźć także lampy solarne. Wyposażone są one w ogniwa słoneczne, które w ciągu dnia pobierają energię z promieni słonecznych i tym samym ładują akumulator. W wyniku tego lampy, bez prądu, świecą wieczorami i nocą.

Oprawy – jak dobrać

Przy wyborze oprawy oświetleniowej należy kierować się komfortem użytkowników oraz designem. Lampy powinny pasować do wystroju, ale również zapobiegać oślepianiu przechodniów światłem.

Lampy muszą być tak rozmieszczone, by oświetlały nawierzchnię. Dodatkowo wysokie lampy powinny dawać rozproszone światło, by nie razić po oczach użytkowników ogrodu, ale także przechodniów i kierowców. Z tego też powodu przy ogrodzeniach należy stosować klosze mleczne, bądź matowe.

Dobierając oprawy można również zainstalować w nich czujniki ruchu, zmierzchowe, czy sterowanie czasowe. Pozwoli to na oszczędzanie energii elektrycznej. Strefa aktywności w przypadku czujników ruchu powinna być dobrana tak, by nie włączała się, gdy ludzie przechodzą chodnikiem, czy w pobliżu ogrodzenia przebiegają małe zwierzęta.

Odporność opraw na warunki atmosferyczne

Oprawy oświetleniowe montowane za zewnątrz budynków są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, tj. deszcz, śnieg, niskie temperatury, mocne słońce. Z tego powodu każda oprawa posiada oznaczenie IP. Pierwsza z nich świadczy o stopniu ochrony przed stałymi zanieczyszczeniami i może wynosić od 0 do 6, druga zaś o zabezpieczeniu przed wnikaniem wody – w skali od 0 do 8. Najczęściej spotykanym oznaczeniem jest IP 54, IP 55. Najwyższymi oznaczeniami IP cechują się oprawy stosowane na tafli wody oraz przeznaczone do montażu pod wodą.