Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jakie może być źródło światła w ogrodzie?

29 września 2015

Przy projektowaniu oświetlenia ogrodu i kupnie lamp należy przemyśleć jakich źródeł światła będziemy potrzebować. Jest ich wiele, lecz każde z nich ma swoje, specjalne zastosowanie. Dobór źródła światła zależy również od tego ile czasu będziemy spędzać w ogrodzie, a także co chcemy oświetlić.

Żarowe źródła światła

Są one idealne do oświetlania miejsc, które wymagają krótkiego oświetlania. Przestrzeń, która wymaga długiego, stałego oświetlania najlepiej oświetlać świetlówkami kompaktowymi, lampami rtęciowymi, czy sodowymi. Mają one dłuższą żywotność
i pobierają mniej energii elektrycznej niż zwykłe światła żarowe.

Barwa światła żarowego może być różna. Może być zimna (niebieskawa), neutralna, bądź ciepła (żółtawa). W zależności jaką część ogrodu chcemy oświetlić musimy dobrać odpowiednią barwę światła. Np. rośliny najkorzystniej wyglądają w świetle najbardziej zbliżonym do naturalnego.

Halogeny

Żarówki halogenowe są rodzajem światła żarowego. Wyróżnia je przede wszystkim o wiele dłuższa żywotność niż zwykłych żarówek. Posiadają one małe rozmiary, co pozwala na ich zastosowanie w kompaktowych oprawach oświetleniowych. Ma to praktyczne zastosowanie, gdy chcemy zastosować oprawy, które mają wtopić się w otoczenie, szczególnie przy oświetlaniu roślin.

Halogeny dobrze oddają barwy. Nie zmieniają kolorów oświetlanych roślin, czy obiektów. Są idealne do oświetlania klombów, kwietników i różnorodnych roślin posiadających kwiaty. Niektóre halogeny posiadają własne odbłyśniki, które emitują wiązkę światła pod odpowiednim kątem rozsyłu. Mają one jednak swoje wady: dają mało światła i nie ma możliwości wyboru jego barwy. Posiada tylko jedną barwę – ciepłą. Zasila się je napięciem 12, 24 lub 230 V.

Świetlówki kompaktowe

Świetlówki te przystosowane są do zasilania napięciem 230 V. Są energooszczędne, mogą emitować światło o barwie ciepłej, zimnej lub neutralnej, posiadają długą żywotność: do 8 tys. godzin. Nadają się idealnie do oświetlenia roślinności i innych dekoracyjnych elementów ogrodu. Nie oddają jednak naturalnego ich koloru, dlatego lepiej stosować je do podkreślenia kształtów i formy.

Przy zakupie świetlówek kompaktowych należy pamiętać, że większość ich modeli znacznie słabiej świeci w temperaturze około 0 °C.

Lampy rtęciowe, sodowe i metal-halogenkowe

Lampy te to inaczej zwane wyładowcze źródła światła. Znajdują one zastosowanie do oświetlania dużych obiektów oraz przestrzeni, nie wymagające długiego oświetlenia. Cechują się one energooszczędnością oraz trwałością. Mogą świecić nawet do 12 tys. godzin.

Lampy metal-halogenkowe stosuje się głównie w ogrodach. Są wydajne, trwałe i oddają realne kolory oświetlanych obiektów. Emitują światło w szerokiej gamie barw: od zimnych po ciepłe. Wymagają zasilania napięciem 230 V i reagują na najmniejsze jego wahania.

Zobacz więcej tutaj