Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kwiaty jednoroczne

16 kwietnia 2015

Planowanie ogrodu opiera się o różne rodzaje i gatunki roślin, przy ich wyborze ważne są nie tylko względy estetyczne, ale również wiązane ze specyfiką kwiatów. Ich okres kwitnienia to jedna z najważniejszych informacji dla ogrodnika. Odpowiednie rozmieszczenie i dobór kwiatów jednorocznych, dwuletnich i wieloletnich wpłynie na komfort pracy oraz wygląd ogrodu.

Rośliny jednoroczne kwitną najkrócej, można się nimi cieszyć zaledwie przez rok, ale ich zaletą jest niewątpliwie ilość dostępnych gatunków, nowe odmiany i szeroka gama kolorystyczna.

Zastosowanie roślin jednorocznych

Każdy gatunek roślin jednorocznych ma swoją specyfikę, którą warto wcześniej poznać, by najlepiej wykorzystać jego właściwości.

Przesłony i parawany zapewnią rośliny pnące takie, jak fasola ozdobna, groszek pachnący lub nasturcja większa. Za to kosmos pierzasty i słonecznik zwyczajny, czyli rośliny wysokie i okazałe, posadzone w jednym rzędzie będą stanowiły efektowną osłonę lub zaznaczą oddzielone miejsce w ogrodzie.

Do stworzenia kobierców idealne będą: aksamitka rozpierzchła oraz wąskolistna, begonia stale kwitnąca, smagliczka nadmorska, ubiorek gorzki i okółkowy, żeniszek meksykański. Wymienione gatunki dobrze prezentują się wysiane na większych powierzchniach i w dużym zagęszczeniu, co wygląda wyjątkowo efektownie.

Jeśli zależy nam na roślinach, które urozmaicają wygląd ogrodu przez cały rok, to warto zdecydować się na te, o efektownych, dekoracyjnych liściach - rącznik pospolity, starzec popielaty czy wilczomlecz białobrzegi.

Ogród to nie tylko barwy, ale też zapachy. Najintensywniej pachnące kwiaty to między innymi petunia ogrodowa, groszek pachnący, maciejka, smagliczka nadmorska, heliotrop peruwiański i rezeda wonna.

Wysiew i pielęgnacja roślin jednorocznych

Najczęściej stosowany sposób to wysiewanie nasion bezpośrednio do gruntu – szczególnie poleca się go w przypadku roślin o krótkim cyklu rozwojowym. W zależności od wielkości nasion stosuje się wysiew rzutowy i rzędowy. Zawsze warto przeprowadzić selekcję kiełkujących roślin, by wybrać najsilniejsze i najbardziej obiecujące kwiaty.

Inna stosowana przez ogrodników technika to umieszczanie w ogrodzie gotowych rozsad. W tym przypadku konieczne jest ich wcześniejsze przygotowanie i umieszczenie na rabatach po okresie przymrozków, najczęściej w maju. Rozsady można kupić w centrach ogrodniczych, ale również wyhodować w warunkach domowych, wysiewając nasiona do skrzynek lub doniczek. Warto wówczas zadbać o ich wcześniejsze zahartowanie poprzez okresowe umieszczanie w warunkach naturalnych, na przykład otwartym oknie czy balkonie. Pozwoli to roślinom przystosować się do dalszej hodowli w ogrodzie.

Niezależnie od wybranego sposobu należy pamiętać przede wszystkim o regularnym podlewaniu kwiatów. Rośliny jednoroczne charakteryzują się krótkim system korzeniowym, nie mają zatem dostępu do głębszych warstw gleby, należy więc zadbać o odpowiednie nawodnienie powierzchni. Ich szybki rozwój i kwitnienie powodują też, że potrzebują więcej składników odżywczych, dlatego warto zdecydować się na odpowiednio dobrany nawóz.