Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kwiaty dwuletnie

23 kwietnia 2015

Każdy rodzaj roślin – jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie – ma swoją specyfikę rozwoju. Kwiaty dwuletnie charakteryzują się dłuższym, dwuetapowym rozwojem nasion, wymagają one dwóch sezonów wegetacyjnych, by w pełni rozkwitnąć. Początkowo wytwarzają jedynie organy wegetatywne – liście i w takiej formie muszą przetrwać zimę. Dopiero w kolejnym roku kwitną, dają nasiona i obumierają. Decyzja o hodowli roślin dwuletnich wiąże się z coroczną cykliczną pracą, której nie można zaniedbać. By dłużej cieszyć się wybranym gatunkiem i co roku mieć nowe kwitnące kwiaty, należy wysiewać nasiona co roku, najlepiej w czerwcu.

Rodzaje roślin dwuletnich i terminy ich wysiewu

Najbardziej znane kwiaty dwuletnie to: bratek, dzwonek ogrodowy, goździk brodaty, lak, mak syberyjski, malwa ogrodowa, niezapominajka, stokrotka, wieczornik damski. Wybór w centrach ogrodniczych na pewno będzie jeszcze większy i pozwoli każdemu na dostosowanie roślin do warunków panujących w ogrodzie. Ważnym czynnikiem jest również ustalenie kalendarza prac, co ma bezpośredni związek z wybranymi gatunkami kwiatów dwuletnich. W zależności od miesiąca różne są terminy wysiewu poszczególnych rodzajów nasion. Najwcześniej, bo pomiędzy majem, a pierwszą dekadą czerwca wysiewa się goździki ogrodowe, malwy, naparstnicę. Okres od drugiej dekady maja do drugiej dekady czerwca należy przeznaczyć dla goździków brodatych i miesięcznicy letniej. Nieco później, bo pomiędzy czerwcem a początkiem lipca należy pamiętać o wysiewie niezapominajek i stokrotek. Lipiec i sierpień to odpowiedni czas dla chyba najpopularniejszych kwiatów dwuletnich, czyli bratków.

Rozwój siewek roślin dwuletnich

Aby zapewnić roślinom optymalne warunki rozwoju warto zadbać o pulchne, odleżałe i odpowiednio wilgotne podłoże. Najważniejsze, bo było ono wolne od chwastów. Wysiew nasion może być przeprowadzany rzędowo, rzutowo lub punktowo. Młode rośliny warto wspomóc wieloskładnikowym nawozem dostosowanym do wybranego gatunku. Należy też kontrolować na bieżąco stan rozsad, zagrożeniem są bowiem szkodniki i choroby, którym należy zawczasu przeciwdziałać przy pomocy odpowiednich produktów.

Zimowanie roślin dwuletnich

Zimowanie to ważny okres w wegetacji roślin dwuletnich, chociaż większość kwiatów potrafi dostosować się do warunków klimatycznych i przetrwać niskie temperatury. Niestety niektóre rośliny potrzebują nieco więcej uwagi – na przykład dzwonki. Podczas bezśnieżnych zim tego rodzaju rośliny są bardziej narażone na mrozy, dlatego zalecane jest ich okrywanie. Nadają się do tego między innymi gałązki igliwia. Warto pamiętać, że czynności te przyniosą optymalne efekty, jeśli przeprowadzane są w momencie zmarznięcia wierzchniej warstwy podłoża, odkryć rośliny należy za to jak najwcześniej.