Czego nie wiesz o bezpiecznym płaceniu online?

Może nam się wydawać, że o bezpieczeństwie płatności online przeczytaliśmy już wszystko. Niestety nie jest to wiedza, która raz nabyta uchroni nas przed atakami. Swoje informacje o bezpieczeństwie w sieci musimy regularnie aktualizować, ponieważ ciągle powstają nowe rozwiązanie technologiczne i nowe sposoby na ich obejście. Oto kilka przydatnych informacji, które warto wiedzieć.

Niestety cyberprzestępcy nie ustają w wysiłkach, tworząc nowe i często skuteczne sposoby, które pozwalają im włamać się na nasze konta bankowe i dokonać kradzieży pieniędzy. Oczywiście tak samo wygląda sprawa z tradycyjnymi metodami płacenia, otóż w każdej chwili możemy paść ofiarą kradzieży. Płatności online chronią nas przed bezpośrednim atakiem na ulicy, jednak zawsze istnieje ryzyko, że padniemy ofiarą cyberoszustwa. Na szczęście wystarczy trzymać się pewnych zasad i być ostrożnym, a prawdopodobieństwo kradzieży spada do minimum. Wyjaśniamy, jak ustrzec swój majątek przed cyberatakiem.

Weryfikacja instytucji płatniczych
Instytucje płatnicze są podmiotami, które oferują nam usługi finansowe. Chodzi tu przede wszystkim o banki, agencje rozliczeniowe, pośrednicy płatności online oraz inne, licencjonowane podmioty, których rejestr prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego, weryfikująca czy akredytowana firma spełnia wszystkie, surowe wymagania bezpieczeństwa. Obecność takiego podmiotu we wspomnianym rejestrze dostawców usług płatniczych można łatwo sprawdzić w wyszukiwarce, która dostępna jest na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego. Jeśli instytucji, z której usług chcemy skorzystać nie ma w rejestrze, lepiej zrezygnować z tego zamiaru. Dodatkowo możemy sprawdzić rejestr licencjonowanych Agentów Rozliczeniowych, który prowadzony jest przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli interesująca nas firma znajduje się na wszystkich listach, możemy być spokojni o nasze środki finansowe.

Wiarygodność pośrednika
Jeszcze nie dawno każdy, kto chciał sprawdzić wiarygodność danej instytucji płatniczej, musiał tylko zweryfikować adres strony WWW. Jeśli ten zaczynał się od HTTPS i zawierał znak kłódki, mogliśmy czuć się zupełnie bezpieczni. Niestety obecnie taka weryfikacja to zbyt mało. Podszywanie się pod instytucje płatnicze to bardzo częsta metoda na wyłudzenie pieniędzy od nieświadomego internauty. Powszechne stały się oszustwa polegające na wykorzystaniu adresów typu: https://nazwa-banku.pl-oszukana-domena.com, do których certyfikat jest poprawnie wystawiony, jednak dla zupełnie innej firmy niż bank. Właśnie z tego powodu zawsze trzeba sprawdzać adres strony i klikać w kłódkę, aby zweryfikować komu komunikat został wystawiony. Można również upewnić się czy dana instytucja finansowa posiada certyfikat PCI DSS, który świadczy o zgodności z popularnymi systemami płatności kartami kredytowymi. Standard ten potwierdza spełnianie światowej jakości norm tyczących się bezpieczeństwa.