Zasady bezpiecznego płacenia w sieci

Teraźniejszość jest coraz bardziej wirtualna i zaawansowana pod względem technologicznym. Tradycyjne sposoby płatności są skutecznie wypierane przez te elektroniczne. Niestety wiąże się to również z przeniesieniem do sieci aktywności przestępczej. Cyberoszuści opracowali szereg metod na to, aby zaatakować wirtualne konta użytkowników, którzy zanadto polegają na wygodzie e-płacenia. Na szczęście wystarczy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą na bezpieczne i komfortowe zakupy online.

Jakkolwiek wysoki poziom bezpieczeństwa zastosuje serwis płatności online, to nie ustrzeże on użytkownika, który sam pozwala na instalację wirusa na komputerze. Musimy zatem pamiętać o uważnym korzystaniu nie tylko z konkretnych usług, ale również z naszych urządzeń. Płatności online oferowane są przez konkretne instytucje płatnicze, których rejestr prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego. Sprawdzając go możemy zweryfikować czy dana instytucja spełnia wszelkie wymagania bezpieczeństwa. Rejestr możemy przejrzeć na stronie KNF-u. Co jeszcze możemy zrobić, żeby ustrzec się przed oszustwem?

Serwis płatności online musi być wiarygodny
Dzisiaj nie wystarczy już weryfikacja adresu strony WWW, aby sprawdzić wiarygodność danej instytucji płatniczej. Otóż jeszcze niedawno początek HTTPS i znak kłódki wskazywał, że e-transakcja będzie bezpieczna. Obecnie oszuści podszywają się pod instytucje płatnicze, wykorzystując do tego adresy typu: https://nazwa-banku.pl-oszukana-domena.com, dla których certyfikat został właściwie wystawiony, jednak dla firmy innej niż dany bank. Nie wystarczy więc spojrzeć czy przy adresie jest kłódka. Należy kliknąć w nią, aby zweryfikować jakiej instytucji zaświadczenie zostało wystawione. Upewnij się również czy dana instytucja finansowa posiada certyfikat PCI DSS, świadczący o zgodności z popularnymi systemami płatności kartami kredytowymi oraz potwierdza spełnianie restrykcyjnych wymogów dotyczących bezpieczeństwa. Certyfikaty takie posiadają sprawdzeni i znani na polskim rynku pośrednicy w płatnościach online, jak np. Dotpay.

Dbaj o swoje urządzenia
Każdy komputer oraz telefon powinien mieć zainstalowane aktualne oprogramowanie antywirusowe. Jest to absolutna podstawa, bez której nie ma mowy o bezpiecznym dokonywaniu e-transakcji. Jeśli nie jesteś pewny, na jaki program się zdecydować skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednią do Twoich działań ochronę antywirusową. To jednak nie wszystko. Po instalacji programu należy regularnie go aktualizować po to, aby system miał dostępną najnowszą bazę wirusów. Szybką aktualizację lepiej wykonywać co parę dni, ponieważ nowsze wersje złośliwego programowania pojawiają się praktycznie z dnia na dzień.