Na co należy uważać podczas kupowania w sieci?

Od kiedy nasza aktywność konsumencka przeniosła się do sieci, cyberprzestępcy szukają sposobów na to, aby oszukać nieostrożnych użytkowników. Szybki rozwój technologii i systemów zabezpieczeń, prowadzony przez serwisy płatności online jak Dotpay, zmusił hakerów do wypracowania nowych sposobów, mających na celu wyłudzenie poufnych danych lub włamanie się na konto bankowe użytkownika. Na szczęście ich działanie opiera się na schematach, dlatego wystarczy odrobina wiedzy i ostrożności, aby skutecznie uchronić się przed potencjalnym zagrożeniem.

Choć większości z nas wirtualny świat kojarzy się z zupełną automatyką, to warto pamiętać, że za wszystkimi cyberoszustwami stoi człowiek. Wirusy to tylko narzędzia, którymi posługuje się w celu dokonania przestępstwa. Oznacza to, że oszuści opierają swoje działania na konkretnych mechanizmach psychologicznych, układających się w schematy. W większości wypadków wystarczy więc zachowanie ostrożności, aby uchronić się przed poważną wpadką. Schematy działań cyberprzestępców bazują często na oklepanych i sprawdzonych technikach. Wystarczy je poznać, żeby móc obronić się przed zagrożeniem online.

Oszustwa pishingowe
Za oszustwami pishingowymi kryją się wszelkiego rodzaju fałszywe powiadomienia z banku, od operatorów poczty e-mail, portali społecznościowych lub serwisów płatności elektronicznych. Chodzi w nich o wyłudzenie poufnych danych użytkownika, jak hasła i loginy lub uzyskanie dostępu do jego konta bankowego po to, aby przelać środki na konto oszusta. Hakerzy bazują tutaj na fakcie, że bardzo często mechanicznie podążamy za oficjalnymi komunikatami wyświetlającymi się na ekranie komputera, nawet nie zadając sobie trudu ich zweryfikowania. Oszuści rozsyłają więc fałszywe maile, wyglądające dokładnie jak oficjalne powiadomienia z instytucji finansowych. Niczego niespodziewający się użytkownik klika w załączony odsyłacz, który przekierowuje go na podrobioną stronę, będącą idealną kopią oryginalnej witryny bankowej. Tutaj podaje swój login i hasło, które w rzeczywistości przekazuje cyberprzestępcom. 

Bądź zawsze czujny
Pamiętaj, żeby nie traktować wszystkiego, co wyświetla się na ekranie komputera jako z góry wiarygodnego. Banki nigdy nie wysyłają wiadomości z odsyłaczami do strony. Zresztą nigdy nie otwieraj żadnych załączników oraz nie klikaj w odsyłacze z maili od podejrzanego lub nieznanego nadawcy. Uważaj również na to, gdzie i komu podajesz swoje dane osobowe. Chodzi o to, że są one gromadzone a następnie wykorzystywane przez przestępców na naszą niekorzyść.