Charakterystyka płatności mobilnych

Świat wokół nas zmienia się z dnia na dzień, a nasz sposób życia jest coraz szybszy. Dotyczy to również sposobu nabywania towarów w sieci. Dziś chcemy płacić natychmiastowo, komfortowo i bezpiecznie. Naturalnie wraz z rozpowszechnieniem się smartfonów i tabletów wzrosło zapotrzebowanie na szybką realizację płatności przy użyciu urządzenia mobilnego. Dotpay, w odpowiedzi na rosnące potrzeby e-rynku, zapewnia możliwość dokonania płatności mobilnych za pośrednictwem kilku wybranych aplikacji.

Płatnościami mobilnymi określa się wszystkie płatności bezgotówkowe, które dokonywane są za pomocą urządzenia mobilnego typu smartfon lub tablet oraz technologii mobilnych, jak USSD, WAP, SMS, NFC. W celu dokonania płatności, urządzenia muszą zapewniać łączność z Internetem lub siecią telekomunikacyjną. Komfort korzystania z m-płatności polega na tym, że umożliwiają bezpośredni i szybki zakup towarów lub usług oraz przekazywanie środków pieniężnych pomiędzy rachunkami w dowolnym miejscu i czasie.

Jakie są zalety tej metody?
Wprowadzenie m-płatności znacznie usprawniło proces przeprowadzania e-transakcji zarówno dla e-klienta, jak i e-sprzedawcy. Właściciele e-biznesu uzyskali przejrzysty i funkcjonalny system rozliczeniowo-księgowy, a kupujący mogą bezpiecznie i bezproblemowo nabywać towary bądź usługi. Udoskonalenia w zakresie m-płatności są wynikiem rosnących wymagań e-konsumentów, którzy oczekują możliwości wykonania natychmiastowej operacji. Ręczne wprowadzanie wymaganych danych do formularza przelewu, zniechęca klientów do zakupów, które zamieniają się w ciąg zbędnych formalności. Właśnie dlatego narodził się pomysł zautomatyzowania tych działań, które wyręczają klienta w zbędnych czynnościach oraz chronią przed podmienieniem danych przez cyberoszustów. 

Popularne formy m-płatności
Obecnie najpopularniejszymi metodami płatności są BLIK Mobile, m-Pay, Sky Cash. Pierwsza z nich działa w oparciu o aplikację mobilną, umożliwiającą realizację e-transakcji. Zakup odbywa się przez wprowadzenie numeru wygenerowanego przez dostawcę. Rozwiązanie to jest w pełni zintegrowane z Dotpay i pozwala na dokonywanie e-płatności bez konieczności logowania się do systemu bankowego. Z kolei system m-Pay działa jako forma wirtualnej portmonetki. Po potwierdzeniu e-transakcji, kwota płatności pobierana jest z wcześniej doładowanego konta mPay. Sky Cash to uniwersalny system płatności mobilnych. Najpierw musimy doładować specjalne konto portmonetki SkyCash, aby następnie płacić z niego wygodnie przy użyciu telefonu.