Czym jest pudełkowe oprogramowanie dla sklepu internetowego?

Sklep online

Dla niektórych nazwa pudełkowe oprogramowanie brzmi dość abstrakcyjnie i ciekawie. Dlatego śpieszę z wytłumaczeniem, co kryje się pod tym terminem.

Czym jest oprogramowanie pudełkowe?

Oprogramowanie pudełkowe to nic innego jak gotowy produkt, na który licencję zakupujemy jednorazowo i zazwyczaj dożywotnio. Jest to oprogramowanie proponowane przez firmy IT. Płacimy raz, a następnie instalujemy program na swoim komputerze. Kupujemy tym samym konkretny pakiet funkcji, który nie będzie aktualizowany ani zmieniany (gdyż w razie ingerencji możemy utracić licencję). Oczywiście zakupując taką licencję musimy się liczyć z wysoką opłatą już na starcie naszego e-biznesu.

Jakie są zalety takiego oprogramowania?

Przede wszystkim jest to zindywidualizowany produkt, w pełni dopasowany do naszych potrzeb. Jest on unikalny i tylko do naszej dyspozycji. Możemy zdecydować się także na oprogramowanie pudełkowe, które występuje w masowej sprzedaży – jego cena będzie zdecydowanie niższa.

Jakie są wady oprogramowania pudełkowego?

Zakup takiego oprogramowania nie wiąże się z reguły ze stałą pomocą techniczną. Często bywa tak, że zostajemy sam na sam z własną platformą, a przecież nie każdy musi znać się na oprogramowaniach, skryptach i kodach. Kupując licencję dostajemy jeden wybrany, dostosowany do nas produkt, który jest pozbawiony aktualizacji. Nie idziemy z duchem czasu, nie możemy pozwolić sobie na udoskonalenia, których nie zawarto w oprogramowaniu. Dostajemy COŚ i poruszamy się tylko w tego obrębie.

Istnieje możliwość modyfikacji oprogramowania, jednak jest to robota dla profesjonalistów, którzy nie popełnią błędu, a zarazem zainkasują niemałą kwotę za swoją pracę. Samemu lepiej nie kombinować, bo możemy pogrzebać cały system.

Oprogramowanie pudełkowe jest rozwiązaniem dla osób z dużym budżetem na start i w trakcie prowadzenia biznesu. Czyli dla niewielu rozpoczynających przygodę z e-biznesem.