Wybieramy oprogramowanie dla e-sklepu

Internetowy sklepJakie oprogramowanie będzie najlepsze właśnie dla naszego sklepu internetowego? Lepiej sprawdzi się oprogramowanie pudełkowe czy może jednak dedykowane? Takie pytania na pewno zadaje sobie wielu właścicieli e-sklepów i słusznie, bo jest to rzecz ważna!

Dlaczego właściwy wybór oprogramowania ma znaczenie?

To, że wybór oprogramowania jest sprawą niezwykle istotną, nie pozostawia żadnych wątpliwości. Oprogramowanie, jakie wybieramy konkretnie dla naszego e-sklepu, musi odpowiadać naszym potrzebom i wymaganiom. To właśnie od oprogramowania będzie zależało to, jakie rozwiązania (zarówno techniczne jak i biznesowe) będziemy wdrażać. A muszą to być takie rozwiązania, które pozwolą na efektywną pracę. Zakup oprogramowania może wiązać się z dużymi kosztami, dlatego też kwestię tę należy dobrze przemyśleć.

Platforma dedykowana

Platforma dedykowana może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla dużych, dobrze prosperujących sklepów internetowych. Oprogramowanie takie tworzone jest od początku do końca zgodnie z naszymi wymaganiami i potrzebami. Sprawdzi się ono szczególnie w przypadku, gdy nasz sklep oferuje przykładowo jakieś niecodzienne produkty czy usługi i żadne inne oprogramowanie nie spełnia naszych oczekiwań. Trzeba jednak pamiętać o tym, że platforma dedykowana wiąże się z dość dużymi kosztami, poza tym jej stworzenie jest czasochłonne, bo trzeba ją stworzyć od samego początku.

Oprogramowania pudełkowe

Istnieje także taka opcja jak oprogramowanie pudełkowe. Zaletą takiego oprogramowania jest to, że zaraz po zakupie od dystrybutora można je zainstalować i zacząć używać, bo kupujemy gotowe oprogramowanie, nie musimy czekać, aż ktoś je stworzy. Wybór wśród oprogramowań pudełkowych jest całkiem spory. Problem natomiast może stanowić to, że oprogramowania takiego nie można szczególnie modyfikować i aktualizować, a ewentualne zmiany musimy poczynić na własną rękę i najprawdopodobniej będą one kosztowne.

Jeśli chodzi o oprogramowanie pudełkowe zamknięte, podstawową zaletą jest jego niska cena. Za ową niską ceną kryje się jednak fakt, iż oprogramowania tego nie można w ogóle modyfikować. Niemniej, dla małych firm, dopiero rozpoczynających swoją działalność, oprogramowanie to jest zupełnie wystarczające.

Inną ciekawą opcją jest oprogramowanie pudełkowe SaaS. Można tutaj dostrzec pewne podobieństwa z oprogramowaniem zamkniętym, gdyż nie ma tu możliwości personalizacji, ale płaci się za nie co miesiąc i w ramach owej opłaty właściciel sklepu zapewniony ma hosting, konfigurację oraz instalację. Z oprogramowania tego chętnie korzystają mniejsi przedsiębiorcy.