Metody płatności online

Zdecydowana większość ludzi, którzy interesują się nowinkami technologicznymi korzysta z zakupów online. Doceniają wygodę zakupów z domu z nierzadko darmową dostawą i/lub zwrotem. Dzięki takiemu zapotrzebowaniu, powstaje coraz więcej platform płatności online, a zarazem spada procent osób korzystających z opcji „płatność przy odbiorze”. Transakcje online są bezpieczne (o ile dana metoda posiada odpowiednie certyfikaty), szybkie i łatwo dostępne. Właściwie potrzebujemy jedynie smartfona z dostępem do Internetu, by swobodnie opłacać zakupy internetowe. Z jakich metod możemy skorzystać? Przeczytajcie artykuł poniżej!

Blik
Płatność Blikiem to chyba jedna z najszybszych opcji transakcji online. Blik jest sześciocyfrowym kodem, który generujemy w aplikacji mobilnej naszego banku. Następnie wpisujemy ten kod na stronie zakupów, jeśli pojawi się opcja „płatność Blikiem”. Operację musimy jeszcze potwierdzić w aplikacji i… załatwione! Które banki przystąpiły do programu Blik? M. in. lior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Orange Finanse, Getin Bank, a to jeszcze nie wszystko, ponieważ z każdym miesiącem podpisywane są kolejne umowy. Blikiem obecnie możemy zapłacić np. na Allegro, na poczcie czy w urzędach. Aplikacja się rozwija, dzięki czemu poprzez Blika możemy szybko wypłacić pieniądze z bankomatu. Ostatnie pytanie – ile to kosztuje? Otóż korzystanie z kodu Blik jest zależne od oferty banku, z jakiego korzystacie, zatem polecamy zadzwonić na infolinię lub znaleźć takie informacje na stronach internetowych banku.

Karta płatnicza
Zapłacić za zakupy online możemy także naszą kartą płatniczą, którą płacimy zbliżeniowo czy przez PIN w warunkach stacjonarnych. Taka transakcja wymaga jednak on nas kilku minut skupienia i dokładnego przepisania numeru karty, daty ważności, trzycyfrowego kodu CVC lub CVV (w zależności od typu karty) oraz imienia i nazwiska właściciela. Takie płatności zabezpieczono dodatkowo systemem 3D Secure, który wysyła nam smsa z kodem, który musimy przepisać. Po co te zabezpieczenia? Bez nich wystarczyłoby obustronne zdjęcie karty płatniczej do wykonania transakcji. Czy musimy wpisywać swoje dane za każdym razem, kiedy płacimy kartą płatniczą przez Internet? I tak, i nie. Tak, jeśli kupujemy na jakiejś stronie jednorazowo i nie planujemy przyszłych wizyt, nie, jeśli założymy konto na PayPal. PayPal przechowuje wszystkie potrzebne dane do wykonania takiej transakcji, więc nasza rola ogranicza się do wpisania loginu, hasła i przepisania kodu z 3D Decure.

E-portfele
W zasadzie podany przez nas PayPal należy do tzw. cyfrowych portfeli. Podobnie jak SkyCash, MasterPass i mPay (na zachodzie dostępny jest też portfel Visa Checkout, ale jeszcze musimy na niego trochę poczekać). Do cyfrowego portfela, tak jak już wczesniej napisaliśmy, podpinamy swoje karty płatnicze, dzięki czemu mamy szybki dostęp do środków finansowych. Korzystanie z portfeli ma dodatkowe zalety, np. opcja chargeback, czyli zwrotu pieniędzy na konto, jeśli sklep, w którym zrobiliśmy zakupy nie wywiązał się z warunków umowy - płacąc przelewem musimy czekać na zwrot gotówki przez sklep.