Najpopularniejsze metody płatności

Olbrzymi wzrost popularności zakupów w Internecie, jaki dokonał się w ostatnich latach, pociągnął za sobą wiele innych zjawisk. Jednym z nich jest zainteresowanie nowoczesnymi metodami płatności, jakie udostępniają sprzedawcy konsumentom. Mimo że płatność za pobraniem wciąż jest bardzo rozpowszechniona, płatności online cieszą się coraz większym powodzeniem wśród kupujących. Nie powinno to nikogo dziwić – płatności online są aktualnie bardzo szybkie, bardzo proste w realizacji i bardzo bezpieczne.

Jakie są najczęściej wybierane przez  metody płatności online?

Wciąż „numerem jeden” są przelewy typu Pay-by-link. Ta metoda przelewania pieniędzy przez Internet jest bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o komfort płacącego. Formularz płatności jest w niej uzupełniany samoczynnie przez system, co pozwala uniknąć przepisywania danych i numerów kont. Ponadto, informacja o wykonaniu płatności jest dostarczona do odbiorcy już w kilka chwil po zatwierdzeniu przelewu przez kupującego. To bardzo przyspiesza proces realizacji zamówienia. Pay-by-link to rozwiązanie przewyższające klasyczne przelewy internetowe w praktycznie każdym aspekcie. Trzeba pamiętać, że typowe przelewy natychmiastowe – na przykład Express ELIXIR - realizowane z poziomu bankowości internetowej prawie zawsze są dodatkowo płatne.

Kolejnym popularnym sposobem płatności są karty płatnicze – opcjonalnie z DCC. Od kiedy w Internecie można płacić również rozpowszechnionymi w Polsce kartami debetowymi (karty kredytowe wciąż stanowią raczej rzadkość), metoda ta znacząco się rozpowszechniła. Organizacje kart płatniczych muszą dbać o najwyższe normy bezpieczeństwa, a płatność kartą w Internecie trwa tylko kilka chwil. Ponadto, dla niektórych klientów korzystanie z karty płatniczej wiąże się z dodatkowymi korzyściami lub jest wymagane, aby uniknąć opłat za korzystanie z konta bankowego. Z kolei usługa DCC pozwala na obciążenie konta płacącego wybraną walutą – nie musi to być złoty polski. Zapewne wszystkie te zsumowane aspekty sprawiają, że Polakom coraz częściej zdarza się sięgać do kart płatniczych, kiedy kupują coś w Internecie.

Kolejne budzące zaciekawienie kupujących rozwiązanie – a w zasadzie rozwiązania – to eRaty oraz Ferbuy. Pierwsze pozwala płacić za większe zakupy na przykład w systemie ratalnym, z kolei drugie to ciekawa możliwość, dzięki której opłata za zakupy może być uiszczona już po otrzymaniu towaru wedle hasła „Kup teraz – zapłać później”.

Przy okazji rozpatrywania popularnych metod płatności nie można zapominać o płatnościach mobilnych. Rozpowszechnienie smartfonów znacząco zwiększyło również zainteresowanie możliwością płacenia bezpośrednio z telefonu czy tabletu. Oczywiście wiele banków udostępnia aplikacje obsługujące przelewy mobilne, ale dużo ciekawszym systemem wydaje się BLIK. Ten ustandaryzowany system płatności mobilnych pozwala na płacenie za transakcje z poziomu aplikacji mobilnej naszego banku. Proces ten jest banalnie prosty – polega na wprowadzeniu unikalnego, sześciocyfrowego kodu BLIK, po czym potwierdzenie chęci dokonania transakcji kodem PIN używanym w aplikacji. Całość trwa bardzo krótko, a obsługa płatności z poziomu urządzenia mobilnego jest dla wielu najwygodniejszą z opcji. W pewnych sytuacjach płatności BLIK również wiążą się z bonusami dla płacącego.

Rynek płatności online w Polsce wciąż się rozwija. Nowe rozwiązania dostępne dla klientów umożliwiają bardziej komfortowe, szybsze, a czasem związane z dodatkowymi korzyściami uiszczanie opłat za transakcje w Sieci. Warto być na bieżąco z rynkowymi trendami, aby móc znaleźć tę formę zapłaty za internetowe zakupy, która będzie najlepiej odpowiadała naszym oczekiwaniom.